Bardejov víta stále viac Rusov, naše ceny sú pre nich prijateľné

16.12.2012 Bardejov

Bardejov 16. decembra (TASR) - V Bardejovských kúpeľoch strávi tohtoročného Silvestra niekoľko desiatok rusky hovoriacich klientov. V období od 27. decembra do 3. januára 2013 majú už teraz rezervovaných viac ako 30 lôžok, väčšina z nich ostane až do 10. januára. Ďalší sa pravdepodobne rozhodnú prísť do kúpeľov stráviť takzvaný Zlatý týždeň až na poslednú chvíľu, informovala ekonomicko-obchodná riaditeľka kúpeľov Tamara Šatanková.

Rusky hovoriaca klienta je po Slovákoch a Čechoch treťou najpočetnejšou. "Medzi rusky hovoriacich klientov zaraďujeme hlavne Rusov, Ukrajincov a Bielorusov. V roku 2011 ich navštívilo Bardejovské kúpele 362 a strávili tu 3615 lôžkodní. V tomto roku sa ich počet takmer zdvojnásobil na 680 klientov s 5685 lôžkodňami. To sú predbežné údaje zahŕňajúce aj rezervácie. Najväčšími prekážkami vyššej návštevnosti sú víza a nevyhovujúce dopravné spojenie. Privítali by sme preto pravidelné priame letecké spojenia do Moskvy, či už z Košíc, alebo Popradu," konštatovala Šatanková. Atraktívnosť kúpeľov znižuje podľa nej nekvalitné dopravné spojenie z Bratislavy, predovšetkým nedobudovaná diaľnica do Prešova.

Oceňujú efektívne liečenie

Klienti z východných krajín podľa nej oceňujú na Bardejovských kúpeľoch efektívne liečenie, krásnu prírodu a čistý vzduch. V zime navyše radi pobyt v kúpeľoch kombinujú s lyžovaním. Zaujímajú sa pritom aj o historické a kultúrne pamiatky. "Chutí im slovenská strava - majú radi viacej chodov a veľké porcie. Tradične míňajú viacej peňazí než iní návštevníci, aj preto, že slovenské ceny sú pre nich prijateľné. Vyžadujú však zvýšenú starostlivosť, kvalitu vo všetkých smeroch a rusky hovoriaci personál," vysvetlila Šatanková.

Bardejovské kúpele obľubovali Rusi aj v minulosti

Dodala, že Bardejovské kúpele boli aj v minulosti obľúbeným cieľom ruských návštevníkov. V roku 1821 sa tu zastavil cestou z kongresu v Ľubľane ruský cár Alexander I., pričom ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa. Pohár, z ktorého pil, sa zachoval. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom tak dobre cítil, že spontánne zvolal: "Tu žiť a zomrieť!" Kúpele si vychutnávali aj iné "pomazané" hlavy - v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (v roku 1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

"Historici zaznamenali aj dva pobyty ruských vojsk na území Bardejovských kúpeľov. Po porážke revolúcie z rokov 1848-49 sa v kúpeľoch ubytovali ruskí vojaci generála Paškieviča a zanechali ich značne zdevastované. Počas 1. svetovej vojny v roku 1915 počas takzvanej Brusilovovej ofenzívy boli kúpele opäť poškodené. Jeden vojenský útvar bol ubytovaný priamo v kúpeľoch. Vojnové udalosti pripomína v kúpeľnom parku kamenný Pomník padlým ruským hrdinom z roku 1932," povedala Šatanková. V novšej histórii Bardejovské kúpele navštívil bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin.

Za prvý polrok 2012 zaznamenali Bardejovské kúpele tržby vo výške 2,92 milióna eur, keď ich navštívilo 6852 osôb. Väčšina návštevníkov bola zo Slovenska, nasledovali klienti z ČR, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska, Nemecka, Rakúska a iných krajín.
 

Vyberte región